איך פותחים בלוג חדש?

התשובה הקצרה היא – בחלקים. אלא אם יש לכם עכשיו חודש לשבת ולבנות את כל התהליכים כמו שצריך אז המציאות היא שתעשו כל פעם חלק אחד ושאר החלקים יחכו עד לפעם הבאה, כשיהיה לכם זמן וכח נפשי להשקיע בבלוג. לפני שפותחים בלוג יש המון התלבטויות במיוחד כשעושים את זה לבד, בלי שותפים.

פרוייקט12 הוא הבלוג הרביעי שלי ורק אחד מהבלוגים הקודמים שרד – מנת אספקיזם. שהוא הפינה שלי באינטרנט לדבר על חדרי בריחה.

זה אומר שכבר עשיתי את התהליך הזה כמה פעמים ואני רוצה להגיד לכם – זה לא נהיה קל יותר. וכפי שאתם יכולים לראות ע"פ הסטטיסטיקה האישית שלי, אני נכשלתי יותר משהצלחתי. ומפעם לפעם יש לי דרישות גבוהות יותר בתור "דרישות המינימום שלי". לכן בכל פרוייקט חדש לוקח לי יותר זמן להתניע.

וזאת גם הסיבה שאני כותבת את הפוסט הזה, חלקית בשבילכם וחלקית לעצמי. המטרה היא להרגיע את כולנו שזה בסדר ורומא לא נבנתה ביום אחד. ומצד שני לספק מפת דרכים לשלבים הראשונים של הבלוג. במה כדאי להשקיע מאמצים, על מה אפשר לוותר בהתחלה.

מה צריך להיות בבלוג ערב העלייה לאוויר

אם לתמצת את כל הרשימה – תוכן ודרכים לעקוב אחרי הכותבים והבלוג עצמו.

 1. תוכן
  כל המומחים ממליצים ואני נוטה להסכים איתם, שחייבים לעלות לאוויר בלוג עם כמה פוסטים. ביום שבו הבלוג נפתח יש לכם זרם של מבקרים שסקרניים להבין על מה יהיה הבלוג. ורצוי לתת להם יותר חומר קריאה מאשר רק הפוסט הראשון.
  אני פתחתי את פרוייקט 12 עם 4 פוסטים כי רציתי להראות את מגוון הנושאים שבהם הבלוג הזה יעסוק. כמובן שאתם לא חייבים לעלות דווקא עם 4 אבל המספר אמור לנוע איפשהו בין 3 ל6 פוסטים.
  ההמלצה שלי זה שגם מאחורי הקלעים יהיו לכם מספיק פוסטים לפרסום במהלך החודש הראשון.
  המספר תלוי בתדירות הפרסומים שלכם, לכן אם אתם מפרסמים אחת לשבוע אז 4-5 פוסטים מוכנים ואם אתם מפרסמים כמוני אחת לשבועיים אז 2-3 פוסטים מוכנים.
 2. מידע על הכותבים
  אחד הדברים הכי מסקרנים בבלוג חדש זה מי כתב אותו. אז כדאי שתשלבו כבר מההתחלה עמוד אודות ולינקים לרשתות חברתיות רלוונטיות של כל הכותבים.
 3. הרשמה לעידכונים בבלוג
  האנשים שמגיעים לבלוג צריכים שתהיה להם דרך נוחה לעקוב אחריו.
  וזה אחד האינטרסים הכי גדולים שלכם – כי מי שנרשם לרשימת התפוצה הוא מישהו שיקבל באופן אוטומטי את כל העידכונים, מבלי שתצטרכו לעבוד קשה.

  יש כמה דרכים ומתודות לזה- הרשמה לעידכונים במייל, עידכונים בעמוד הפייסבוק/טוויטר/טלגרם של הבלוג או אפילו פיד RSS ישן וטוב.
  לא משנה מה השיטה שבה אתם בוחרים – זה צריך להיות מוכן לפני שהמבקר הראשון נכנס בדלת הבלוג.

  במקרה שלי, תוכלו לראות פה בצד שמאל תיבה של "הרשמה לעידכונים במייל" פשוט מזינים את המייל ומקבלים עידכון כל פעם שיוצא פוסט חדש.
  יום אחד אני גם אכתוב פוסט נפרד על איך מחברים מיילצ'ימפ לוורדפרס כדי לנהל את רשימות הנרשמים ולשלוח להם עידכונים. אבל זה כבר פוסט ליום אחר.
 4. קישורים רלוונטיים
  • קישורים לרשתות חברתיות שקשורות לבלוג
  • קישורים לבלוגים אחרים או חומרים רלוונטיים
 5. מידע תפעולי על הבלוג
  אם צריך דיסקליימר משפטי או הסבר על תהליך הדירוג/ניקוד.
  כל הסבר שנדרש כדי להבין את התפקוד הבסיסי של הבלוג. למשל בבלוג חדרי הבריחה שלי, הייתי צריכה לעלות מההתחלה עם עמוד הסבר על השיטה שלפיה אני מדרגת את חדרי הבריחה השונים.

כל הדברים שבאים אחר כך…

קודם כל – התיקונים לכל הסעיפים שלא עובדים בשלב הראשון.

 1. גוגל אנליטיקס
  טכנית המומחים יגידו שאנליטיקס או כל טכנולוגיית מדידה אחרת חייבת להיות שם מיום העלייה לאוויר. אבל אם מדובר בבלוג שהוא לא עסקי ולכם אין יותר מדיי זמן על הידיים אז אפשר לעשות את זה גם בשלב השני. רק תוודאו שאתם לא שוכחים כי בטווח הארוך זה באמת הכרחי.
 2. אוטומציות!
  כל מה שאפשר לבנות לו תהליך אוטומטי ראוי שיהיה בתהליך אוטומטי.
  אוטומציות יכולות להיות טכניות או תהליכיות.
  • אוטומציות טכניות: ליצור כללים של פרסום והפצה לרשתות חברתיות כדי שלא תצטרכו לעשות את זה ידנית. ליצור עידכונים אוטומטיים לכל מי שנרשם לבלוג עם מידע בסיסי. וכל תהליך אחר שהטכנולוגיה יכולה לעשות בהינתן טריגר מהצד שלכם.
  • אוטומציות תהליכיות: יש דברים שהטכנולוגיה לא יכולה לעשות במקומינו אבל שאנחנו יכולים לתכנן מראש. לי יש רשימה של קבוצות פייסבוק רלוונטיות לכל אחד מהנושאים בבלוג. ואז כל פעם שמתפרסם פוסט חדש אני לא שוברת את הראש איפה לפרסם אותו, אלא הולכת לרשימה רואה מה רלוונטי והולכת לקבוצה.
   תנסו לעשות תשתיות כמה שיותר רחבות מראש כדי לחסוך זמן בתפעול היום יומי.
 • פורמטים מורכבים לפוסטים.
  עם הזמן מגיע גם התיאבון ואתם מתחילים לרצות לעשות פוסט טבלה/סקר/אינפוגרפיקה. להכל יש זמן, פשוט לא ביום הראשון.

כמו שאמרתי, עם כל פרוייקט חדש יש יותר ויותר דברים שבא לי שיקרו ממש מההתחלה. כי אני מבינה כמה הם משפרים את החוויה בבלוג או מקלים על החיים שלי. אבל המציאות היא שלא נהיה לי יותר זמן ככל שאני מתקדמת ולכן אני נאלצת גם לעשות את הכל בחלקים.

יש עוד הרבה דברים שאפשר לדבר עליהם בהקשר של בלוג חדש, הפעם אני אסתפק בלהגיד – בהצלחה! זה המון עבודה אבל זה סופר כיף 🙂

3 תגובות בנושא “איך פותחים בלוג חדש?

השאירו תגובה